Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Na dres, nebo na letiště?

Na karikatuře je dívenka s králíčkem a nápis: „Když použijete Comic Sans, tenhle malý roztomilý králíček dostane ránu.“ Tohle písmo se poprvé objevilo v nabídce fontů pro Windows 95 a od té doby je skoro všude: na svatebních oznámeních, pozvánkách na dětské oslavičky, v reklamách, na sanitkách i v učebnicích. Stalo se symbolem podlézavého, nevkusného písma a grafici světa bojují, aby se nepoužívalo. Nebo rovnou zakázalo. „Comic Sans je písmo, které se zvrhlo,“ píše Simon Garfield v knížce Ten můj font.

Podtitul je Stručné dějiny typografie v esejích. Tenhle je první a následují další, přičemž každý pojednává o jednom milníku v historii písma. Proč většina letišť používá písmo Frutiger. Jak nevhodně se používají písma ve filmu. Nebo jak si lidé poprvé mohli zvolit písmo v textovém editoru. Bylo to v roce 1984, když se začal prodávat Macintosh, který měl i funkci přepínání fontů a navrhl je sám Steve Jobs. Tohle je možná nejdůležitější moment celé knížky – je to totiž nejvíc příběh o tom, jak se stalo, že písmo, které ještě nedávno řešili jen typografové a tiskaři, najednou baví a zajímá všechny. Proč si lidé kladou otázky, jaké písmo je oblíbené a jaké hloupé? A jaké se hodí na fotbalový dres? „Dnes je obtížné najít někoho staršího šesti let, kdo by nevěděl, co je font,“ píše Garfield.

Kromě fontů a písem je tahle kniha ještě o jednom oboru – o populárně-vědecké literatuře. Garfield není odborník na typografii, ale autor non-fiction, jeho dosavadní knihy…

I_obalka_R31_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1216
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte