Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Kultura/mix

ANDREJ BABIŠ, premiér, politik, ZUZANA BRIKCIUSOVÁ, autorka výstavy, Nezlomní - Od Franze Kafky po…
Nezlomní • Autor: ČTK

/ výstava

Malíř a grafik Viktor Karlík zkritizoval kurátorku výstavy Nezlomní Zuzanu Brikciusovou. Před vernisáží akce připomínající v Obecním domě umělce, kteří se nenechali zlomit minulým režimem, sály osobně provedla českého premiéra, bývalého komunistu a spolupracovníka StB. „Protože jsem na rozdíl od Jiřího Koláře, Otakara Slavíka, Karla Nepraše a většiny dalších zastoupených autorů dosud naživu, mohu se ohradit. Celá záležitost mi vadí, a velmi, neboť Andrej Babiš je pro mě nepřijatelný – zosobňuje přímo opak hodnot, které jsou pro mě cenné,“ napsal Karlík v internetovém Bubínku Revolveru s tím, že nebránila-li by mu smlouva, nechal by svá díla z expozice odstranit.
JHV

/ nekrolog

Je rok 1999, Johnny Clegg zpívá ve Frankfurtu, když neohlášeně na jeviště kráčí Nelson Mandela. „Je to hudba a tanec, které mi pomáhají být sám se sebou v míru,“ říká užaslému publiku jihoafrický bojovník za svobodu. Navrhuje, ať Clegg svůj největší hit Asimbonanga zahraje ještě jednou. Johnny Clegg, jenž minulý týden ve věku 66 let zemřel, byl jednou z nejpozoruhodnějších postav kulturního odboje proti apartheidu. Už jen tím, že spoluzaložil rasově smíšenou kapelu a hrál publiku různých ras. Šel ještě dál: od puberty ho zajímala kultura národa Zulu, naučil se její tradiční tanec i řeč a kombinoval ji ve své hudbě s prvky popu, rocku i keltského folku. Celé jeho působení podvracelo rasistické bludy o neměnné genetické a kulturní odlišnosti…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte