12A

Minulý týden se na Facebooku vzrušeně debatovalo, jestli se můžeme smát Miloši Zemanovi kvůli tomu, jak vypadá. Virální smích tentokrát vyvolaly fotografie z tiskové konference se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, vedle níž Zemanův nezdravý vzhled nešlo pominout. Smích nad Zemanem ale nebývá pouze škodolibý, odráží i snahu Zemanova týmu zatajovat jeho zdravotní stav, jako tomu kdysi bylo u starců v Kremlu, a také jeho vychloubačné a zjevně nadsazené řeči, jak skvěle na tom se zdravím je.

Je tu ještě jedna věc, která byla patrná. Pokud má Zeman v ruce mikrofon a mluví, dává to skoro pořád smysl, vypadá při tom na svůj věk dobře (foto 1). Když ale mikrofon pustí, jako by ho odpojili ze zdroje. Ztrácí koncentraci, kroutí sebou, šklebí se, zírá do prázdna, dlouze zaměřuje skleničku na stole před sebou (foto 2).

12B

Je proto trochu nefér fotit prezidenta pouze v jeho zjevně slabší chvíli a pak říkat – „tohle je Zeman“. Jistě, ale Zeman je i to druhé, příčetné, co je navíc pro výkon funkce důležitější.

Zároveň vyčítat lidem, že se smějí politikům, je nepochopením „žánru“. Politikům se lidé mají smát, protože humor (výsměch) je jedním z pojistných ventilů, které proti politické moci máme. Samozřejmě všechno má své hranice. Ty nejsou pevně dané, Češi by se však mohli třeba shodnout, že tělesné postižení takovou hranicí je, stáří nikoli. Je totiž příliš proměnlivé a sprostota by neměla mít možnost se za „stáří“ schovávat.

obal26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte