Shawn Fanning
Spal ve spacáku vedle počítače a nonstop programoval. (Shawn Fanning) • Autor: The LIFE Picture Collection/Gett

Tichému stydlivému Shawnu Fanningovi nebylo ještě ani dvacet. Nedávno sekl se studii na univerzitě, protože se chtěl plně věnovat tvorbě programu, který by zjednodušil stahování hudby z internetu. Byl tou myšlenkou posedlý. A onen program v průběhu pouhých dvou let provozu naprosto podkopal základy jednoho z nejsilnějších odvětví amerického zábavního průmyslu a zároveň učinil z kolektivu mladých čerstvě dospělých programátorů protagonisty nejsledovanějšího soudního procesu své doby. Spor odstartoval debatu o tom, co je vlastně pirátství a nakolik je únosné hromadně kriminalizovat touhu publika po dílech, která jsou náhle na síti dostupná zdarma. A nešlo v něm o nic menšího než o to, jak se bude pojímat koncept duševního vlastnictví v digitální době.

Příběh Napsteru je jedním z ustavujících momentů novodobého pojetí internetu. V době největší slávy měl 70 milionů uživatelů, kteří si mezi sebou čile a zdarma sdíleli stamiliony hudebních souborů, aniž z toho držitelé autorských práv měli jakýkoli zisk. V jednu chvíli se zkratka mp3 označující nejčastější formát zvukového souboru stala nejvyhledávanějším termínem na sítích, a předstihla dokonce i slovo „sex“. Jsou to neuvěřitelná čísla a výkony už proto, že na počátku 21. století si většina lidí mohla o vysokorychlostním internetu nechat jen zdát a obvyklé připojení se uskutečňovalo přes telefonní linku. Přesto si Napster udržel světový rekord o nejrychleji rostoucí byznys všech dob, o který ho později nepřipravil ani…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1520

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte