17-kom
Marie Benešová • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Znovu a tentokrát s novou intenzitou řeší Česko s Evropskou unií možné podvody a střety zájmů Andreje Babiše. Evropská linka se týká přidělování bruselských dotací, které podle pravidel Babišovy vlády směřují do Babišových firem. V té druhé, české, jde do finále slavné Čapí hnízdo: trestně stíhaný premiér zaskočil veřejnost výměnou ministra spravedlnosti pouhý den poté, co státní zástupce Jaroslav Šaroch dostal na stůl policejní návrh obžaloby Andreje Babiše za možný padesátimilionový dotační podvod. Ministr spravedlnosti přitom může udělat ve vedení státního zastupitelství takové personální rošády, které následně vyvolají obrovský tlak na Šarochovo rozhodnutí.

Unaven

Budoucí ministryně spravedlnosti Marie Benešová sdělila Respektu, že nepodnikne žádné personální změny, které by mohly ohrozit nezávislé vyšetření Čapího hnízda (podrobně v článku na str. 20–21). To sice posiluje naději, že trestní věc premiéra a jeho rodiny bude dotažena do konce, líbivá slova však neřeší to nejpodstatnější – udržení důvěry ve spravedlnost.

Stále zřetelněji je patrné, že se Babiš neměl stát šéfem exekutivy. Premiér obviněný ze závažného trestného činu bude vždy v podezření, že personální změny v justici mají vést k maření vyšetřování. Zvlášť když svoje kroky nechce vysvětlit, jako to dělá teď.

Nedůvěru stvrzuje i zjištění, že se kolem nesrozumitelných změn v justici točí prezident a jeho lidé, v tomto případě hradní poradkyně Benešová. Prezident, který opakovaně říká,…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte