39A_jaros Může to být ještě lepší. (Letenské sady, Praha) • Autor: Milan Jaroš

Zatímco Vídeň si podle vzletného titulku agentury Reuters valčíkovým krokem už podesáté v řadě dotančila pro titul nejlepšího města k životu na světě, nedaleká Praha skončila opět až na chvostu sedmé desítky. Tak letos dopadl velký test srovnávající kvalitu žití ve vybraných světových městech. Autorem prestižního a často citovaného žebříčku je globální poradenská firma Mercer, která v něm hodnotí celkem 231 velkoměst na základě různých kritérií, jako jsou bezpečnost, zdravotní péče, kvalita ovzduší nebo kulturní vyžití – a v součtu všech těchto hledisek je už deset let suverénním světovým šampionem právě Vídeň.

Hned za rakouskou metropolí jsou pak další města z oblasti – švýcarský Curych a německý Mnichov, který se o třetí příčku dělí s kanadským Vancouverem. Na opačném konci stupnice obyvatelnosti se pak celkem nepřekvapivě umístila chudá a nebezpečná města z poválečných či válečných zón jako irácký Bagdád, středoafrické Bangui nebo jemenská San’á. Co ale překvapit může, je fakt, že bohatá Praha, turisty často označovaná za jedno z nejkrásnějších měst na Zemi, se v žebříčku umístila až na 69. příčce. Proč tak nízko?

Limity žebříčků

Hodnocení Merceru, o kterém pravidelně informují média v Česku i ve světě, původně vzniklo z ryze praktických důvodů. Velké nadnárodní firmy na konci devadesátých let potřebovaly nějaké vodítko ke stanovení výše finančních odměn pro manažery vysílané pracovat do poboček v různých koutech planety a poradenská…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte