Pokud nedošlo k nečekané změně, odehrál se zkraje tohoto týdne v sídle premiéra možná nejoriginálnější politický protest v českých dějinách. Během něj přišla v pondělí ráno do Strakovy akademie skupina rodičů (matek zejména) a v podatelně úřadu zanechala malé balíčky, určené Andreji Babišovi. Uvnitř každého z nich nalezl adresát použitou dětskou plenku s „dárkem od našich nejmenších“, tedy s obsahem, kvůli kterému se právě pleny navlékají. Tím chtěli protestující vládě „poděkovat za to, jak hezky se stará o rodiny“.

Provokativní happening organizovaný socioložkou Michaelou Trtíkovou Vojtkovou a výtvarnicí Marií Lukáčovou (obě přispěly produkcí svých vlastních dětí) inspirovala zpráva z počátku minulého týdne, podle níž Babišova vláda, přesněji koaliční rada vládních stran ANO a ČSSD, ustoupila od původního plánu navýšit celkově o osmdesát tisíc rodičovský příspěvek pro všechny děti do čtyř let a rozhodla se slib zúžit pouze na nově narozené děti, jež přijdou na svět po 1. lednu 2020. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která původní návrh prosazovala, sice přislíbila, že se pokusí v rozpočtu objevit rezervy tak, aby se našlo potřebných osm miliard pro zahrnutí všech dětí, zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by se jí to mělo povést.

Zaděláno je tedy na další zklamanou naději na to, že stát vytvoří rodičům (zejména matkám) důstojnější podmínky pro spokojený a plnohodnotný život, v němž je místo pro rodinu, pracovní naplnění i šance na slušnou životní…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1725

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte