Psal se rok 1993, Janje Prokić bylo devět a její rodina se právě rozhodla utéct ze Srbska před válkou. Původně chtěli do Kanady, ale nedostali vízum, a pak jim rodinná známá poradila, ať zkusí Prahu, že je tam velká jugoslávská komunita. Zkusili, Janja zde vyrostla, prošla českými uměleckými školami a minulý týden se podruhé stala vítězkou soutěže Czech Grand Design v kategorii designér šperku. Vyhrála s kolekcí korun pro královnu, z jejichž stran se hluboko spouštějí ozdobné řetízky a rámují obličej nositelky jako závoj.

Koruny působily velkolepě. Pro člověka, který nesleduje denní pohyby v českém designu, přinesly zprávu, že se v  tomhle oboru děje něco, co snese evropskou konkurenci, co je sebevědomé, suverénní a co se nebojí.

Umělecká monokultura se začíná měnit

Tweetni to

Stejně kontaktně působily brýle výtvarnice Nastassii Aleinikavy – také spíše šperk na obličej než jen funkční podpora dioptrických čoček. Mladá Běloruska s nimi loni triumfovala ve stejné soutěži. Potlesk tehdy dostala nejen za samotné brýle, ale i za cestu, kterou kvůli nim urazila, když odešla ze země posledního evropského diktátora Lukašenka do Prahy. Tady si našla svobodnou školu, naučila se kvůli tomu česky, tady si vytvořila zázemí a soustředěně tvoří.

Janja i Nastassia mají štěstí, že je nezlákalo jiné umění, konkrétně třeba populární hudba. I kdyby v něm totiž vynikaly stejně jako ve svých stávajících oborech, ocenění v Česku by se nedočkaly. Zdejší výroční…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1223

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte