55F_foto Martina Oravcová
Odpozorováno... • Autor: Laco Korbel & Martina Oravcova

Dívka z moravské vísky Troubky nadšeně říká kamarádce: „Chystám teď velkou samostatnou výstavu v Praze.“ Odpověď je tak pochybovačná, až dívka zklamaně klopí hlavu: „A kdo si myslíš, že ti tam pojede?“ Popisovat dílo výtvarnice Venduly Chalánkové (37) je občas stejně marné jako snažit se vyprávět kreslený vtip. Protože to nikdy nevyzní jako originál. Přesně takhle každopádně vypadá jeden z jejích „tragikomiksů“, vystříhaný a slepený z barevných papírů a pověšený na zeď pražské Galerie Villa Pellé.

Přerovská rodačka usazená v Troubkách nad Bečvou na výstavě AU! představuje tvorbu z posledních tří let. Byla to pro ni zlomová doba: ze zakřiknuté absolventky brněnské FaVU se právě před třemi lety proměnila ve vyhledávanou autorku, jejíž okouzlující sebeironii lidé aplaudují na veřejných prezentacích a v zavedených výstavních síních. Při pohledu do aktuální expozice je nicméně zjevné, že jí nárůst popularity neuškodil. V komiksech, malbách a instalacích totiž nevychází vstříc tomu, co se od ní očekává, ale dál se snaží dělat věci tak, aby bavily hlavně ji. To je pro diváka ve výsledku dvojnásobná radost.

Svatby mezi dluhy

Název výstavy naznačuje, že humor Venduly Chalánkové může někdy až bolet. Příhody pro komiksy si nevymýšlí, odposlouchává je od okolí nebo je cituje přímo ze svého života. To ostatně platí i pro výše zmíněné dílo, v němž zachytila komunikaci se svou sestrou při přípravách nynější výstavy. Pokud bychom tedy dali příběhy vedle sebe, dost…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1792

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte