Worshippers attend a mass at the Liuhe Catholic Church on the outskirts of Qingxu county
Někdo zůstane, další musí pryč. • Autor: REUTERS

Třiadvacetileté Emílii se už několikrát převrátil život. Poprvé když čínský komunistický režim zavřel její rodiče kvůli křesťanské víře do vězení. Podruhé když se rozhodla, že nechce skončit stejně jako oni, a utekla do České republiky. A tento týden se změní potřetí – ale Emílie ještě neví jak.

České ministerstvo vnitra podle informací Respektu právě teď po dvou letech průtahů sesumírovalo rozhodnutí, zda dostane azyl a bude jí oficiálně přiznána ochrana, která jí umožní zůstat v zemi. Nebo se naopak bude muset vrátit do Číny.

Emílie si verdikt vyslechne v půlce týdne, další čínští křesťané budou následovat vzápětí. Původně jich podobně jako ona odešlo před pronásledováním do Česka více než šest desítek, nakonec jich tu zůstalo přes čtyřicet. Otázka je, jak jejich ostře sledovaný případ může ovlivnit budoucnost česko-čínských vztahů.

Vysoké riziko

Do Česka přišla Emílie v únoru 2016. Její verze, kterou před časem popsala serveru Aktuálně.cz, zní, že si sbalila to nejnutnější a uprchla. Čínská policie předtím o její rodině šířila lži a rodiče byli následně uvězněni coby příslušníci menšiny, jejíž náboženskou svobodu vláda netoleruje. „Situace začala být nesnesitelná, přesto to bylo velmi složité. Odchod od rodiny byl pro mě do té doby nepředstavitelným rozhodnutím,“ řekla českým novinářům Emílie. Její matka měla být v minulosti kvůli víře dvakrát vězněná, otec jednou.

Jít do Česka původně nebyl její sen. Vydala se sem až poté, co jí některé další…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte