Ve zprávách kolem klimatické konference v Katovicích jedna věc nehraje. Na jedné straně se kupí zprávy o tom, jak je planeta Země ohrožena jevem, který povede ke gigantickým ekonomickým škodám a nekontrolovatelným přesunům lidí. Řada respektovaných osobností v čele s legendárním popularizátorem divoké přírody Davidem Attenboroughem dokonce mluví o kolapsu civilizace. Zvážněl i tón v médiích. Agentury v minulých dnech hlásily, že švédská školačka Greta Thunberg začala za záchranu světa stávkovat, přitom není známo, že by ji někdo relevantní umravňoval, ať toho nechá a kouká se vrátit do lavice. Naopak se s ní sešel generální tajemník OSN António Guterres. Většinově se už má za to, že apely ohledně nebezpečné změny klimatu mohou všem jen pomoct.

Přesto ti, kterým jsou emocionální apely určeny, tedy politici jedoucí do Katovic, nejeví většinově adekvátní známky vzrušení. Pokud nám jde o přežití, asi bychom se měli dočkat skutečně razantních opatření. Možná by vedly ke snížení ekonomické produkce, ale k čemu bude produkce, pokud se tu nebude dát žít?

Názorným příkladem ledabylého přístupu je i hlavní český delegát v Katovicích, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Minulý týden se v Českém rozhlase hájil, že Česko přistupuje „určitě vážně“ k hledání odpovědí na varovné zprávy vědců ohledně změny klimatu. Argumentoval tím, že splníme závazek snížit do roku 2030 emise CO2 o 40 procent oproti roku 1990.

Připomeňme si, že tenhle klíč (tedy vztahování…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte