Kultura

Hledání dějin. O české státnosti a identitě

Jiří Přibáň a Karel Hvížďala zvou k přemýšlení o podstatě našeho státu

Pakliže bychom hledali krále české esejistiky, mohl by se nepochybně o trůn přihlásit Jiří Přibáň, český právník a sociolog, který působí na Cardiff Law School. Své myšlenkově a stylisticky vytříbené texty nejčastěji publikuje v Právu v rubrice Salon a jeho esejistickou výjimečnost stvrzuje i kniha Hledání dějin. O české státnosti a identitě. V ní odpovídá na otázky Karla Hvížďaly – a jak je z názvu patrné, zaobírá se především naší cestou dějinami a proměňující se identitou.

Vyhnout se extrémům

Jiří Přibáň není historik a nejde mu o učebnici či výklad historie, ale o přemýšlení o historii. Přidává se tak k osobnostem, jako byl Tomáš Garrigue Masaryk či Ferdinand Peroutka, které se snažily a snaží hledat kořeny současných problémů v minulosti. Přibáňův časový „oblouk“ je doslova monumentální: odráží se od časů svatého Václava a končí u první vlády Andreje Babiše. Rozebírá v dialogu s Karlem Hvížďalou témata, jako jsou suverenita, lidská svoboda, strach a víra. Odkazuje na světové i české myslitele, sociology či politiky, na kterých ilustruje proměnu myšlení našeho světa.

Ačkoli Jiří Přibáň nabízí interpretaci, nesnaží se čtenářům vnucovat svůj názor. Spíše je navádí k vlastním úvahám a úmyslně komplikuje myšlenkové zkratky. Knihou prostupuje například otázka národních států, což je téma, které jitří zdejší politickou debatu minimálně od konce devadesátých let a v poslední době ještě zintenzivňuje. „Je zajímavé, jak podobné si jsou všechny chvály i…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2156

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte