46-profil
Blanka Matějíčková • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Tady se prostě nedá na ničem dohodnout,“ stěžuje si postarší dáma v červeném svetru u stolku v kavárně poblíž pražského Národního muzea. „Jakýpak odkaz? Muklů stále ubývá, věk jim neodpářete. A aby jejich příbuzní objížděli školy s tím, že dědeček jim něco povídal, to nemůže fungovat. Je to bezvýchodná situace,“ dodává. Blanka Matějíčková, současná tajemnice Konfederace politických vězňů (KPV), má k radosti opravdu daleko. Organizace, která v roce 1990 volně navázala na činnost slavného sdružení K231 (a dnes kromě politických vězňů sdružuje i jejich potomky), se jí doslova rozpadá pod rukama. „Muklové“, kteří v minulém století na svoji protikomunistickou aktivitu nebo prostě jen svobodné politické názory doplatili dlouhými roky ve vězení a prací v uranových dolech, přitom mají za sebou světlou éru. Po revoluci si KPV vytyčila jako úkol připomínat osudy československých politických vězňů a vrátit jim ztracené společenské postavení i důstojné podmínky pro život. To se víceméně podařilo, ale dnes veřejnost stále častěji sleduje vyostřené hádky a nenávistné dopisy, které si členové navzájem veřejně posílají. A příští týden možná budeme svědky definitivního konce uskupení, jehož členové reprezentují pro svoji odolnost vůči komunistické minulosti a pro svůj smysl pro svobodu to jednoznačně lepší z české společnosti.

Zájemci by tu byli

V devadesátých letech a na přelomu století sehrála konfederace při vypořádávání se s padlým komunistickým režimem zásadní roli. Hlavní…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte