Michaela Šojdrová se minulý týden vrátila z cesty do Řecka a oznámila Čechům, že splnila svoji misi v otázce pomoci obětem války v Sýrii. V jejím případě šlo o úkol najít dětské uprchlíky z rozvrácené země, o které by se Česko mohlo postarat. Šojdrová se v Řecku sešla se zástupci ministerstev vnitra, sociálních věcí a úředníků řešících dopady migrace. Od nich se dozvěděla, že v Řecku nyní žije 3400 osamělých dětí na útěku ze Sýrie, Afghánistánu, Pákistánu a dalších zemí, přičemž pro dva tisíce z nich není k dispozici vhodné ubytování. „Nemají ubytovací kapacity. Některé děti žijí na ulicích. Naši iniciativu přivítali, jsou připravení s českou stranou okamžitě spolupracovat,“ říká po návratu Šojdrová. Nyní jsou podle ní na řadě premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček, aby v součinnosti s řeckými úřady umožnili výběr 50 vhodných dětí a jejich příchod do Česka.

Proces, o němž Šojdrová mluví, začal letos v létě, kdy europoslankyně navštívila přeplněný uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos. Když zjistila, že v něm žijí stovky dětí bez rodičů či příbuzných, zrodil se jí v hlavě plán – Česko by mohlo Řecku ulehčit a alespoň 50 z těchto dětí přijmout do své péče. S tím však nesouhlasil premiér: Česko má prý dost svých sirotků a problémy těchto dětí se mají řešit na místě – tedy v Sýrii. Tento postoj vyvolal kritiku velké části poslanců, senátorů a také veřejnosti, a Babiš se proto na konci září se Šojdrovou sešel a pokusili se vyjasnit si své postoje. Výpovědi…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte