Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Můj úkol je splněn

Lidovecká europoslankyně hlásí, že v Řecku našla sirotky, které by Česko mohlo přijmout

Michaela Šojdrová se minulý týden vrátila z cesty do Řecka a oznámila Čechům, že splnila svoji misi v otázce pomoci obětem války v Sýrii. V jejím případě šlo o úkol najít dětské uprchlíky z rozvrácené země, o které by se Česko mohlo postarat. Šojdrová se v Řecku sešla se zástupci ministerstev vnitra, sociálních věcí a úředníků řešících dopady migrace. Od nich se dozvěděla, že v Řecku nyní žije 3400 osamělých dětí na útěku ze Sýrie, Afghánistánu, Pákistánu a dalších zemí, přičemž pro dva tisíce z nich není k dispozici vhodné ubytování. „Nemají ubytovací kapacity. Některé děti žijí na ulicích. Naši iniciativu přivítali, jsou připravení s českou stranou okamžitě spolupracovat,“ říká po návratu Šojdrová. Nyní jsou podle ní na řadě premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček, aby v součinnosti s řeckými úřady umožnili výběr 50 vhodných dětí a jejich příchod do Česka.

Proces, o němž Šojdrová mluví, začal letos v létě, kdy europoslankyně navštívila přeplněný uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos. Když zjistila, že v něm žijí stovky dětí bez rodičů či příbuzných, zrodil se jí v hlavě plán – Česko by mohlo Řecku ulehčit a alespoň 50 z těchto dětí přijmout do své péče. S tím však nesouhlasil premiér: Česko má prý dost svých sirotků a problémy těchto dětí se mají řešit na místě – tedy v Sýrii. Tento postoj vyvolal kritiku velké části poslanců, senátorů a také veřejnosti, a Babiš se proto na konci září se Šojdrovou sešel a pokusili se vyjasnit si své postoje. Výpovědi…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 420
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte