Šustění spadaného listí. Chladné kapky na špičkách větví. Vůně tlení. Zbarvené listí a stejně pestré pytlíky od chipsů odhozené v mlází. Podzimní les je prostě třeba vychutnat všemi smysly. Takže i chutí. Protože to je teď trend – a kdo nechce okusovat pýchavky, ať si z nich aspoň udělá kapučínko.

Biohackeři, mileniální hipsteři i hypochondři teď na podzim přešli na houby. Přesněji na léčivé houby, momentálně nejoblíbenější potravní doplněk. Jejich prodej a spotřeba jdou rychle vzhůru, pýchavkové startupy rostou jako houby po dešti a místo houbové omáčky se podává ona houbová káva.

Nejoblíbenější léčivá houba je lví hříva, která vzhledem spíš připomíná lví míchu, a je vyhledávaná pro své účinky na nervovou tkáň. Jedí ji tedy všichni, kdo touží zlepšit svoji výkonnost, soustředění a ochránit se před následky stárnutí. Dále cordyceps, houba, která léčí cévy, srdce i astma. A pak také sibiřská čaga, která pomáhá játrům vyčistit organismus, zlepšuje imunitu a dokáže dodat tělu přesně to, co právě potřebuje. Tvrdí mudrci i Gwyneth Paltrow.

Čínská medicína tyhle houby používá už tisíc let a za tu dobu se sice úplně neprokázalo, jak účinkují, ale aspoň je jisté, že se po nich nikomu nic hrozného nestane. V trendy podnicích na Sunset Boulevardu právě tyto druhy přimíchávají do frappé a doplňují větším množstvím čokolády a cukru, aby se trochu přebila podzimní příchuť tlejícího podhoubí.

K nám trend dorazil zatím jen sušený a zázračné houbové kávy se dají koupit jako…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1252

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte