The Predator (2018) - filmstill
Predator (2018) • Autor: Film Stills, Profimedia

Jeho DNA je jako menu v čínské restauraci,“ vysvětlí mladá bioložka skupince vojáků ve snímku Predátor: Evoluce. Má tím lehce nekorektně na mysli, že ikonický mimozemšťan s dredy, jemuž tu vojáci čelí, vznikl spojením různých genetických informací, které z něj dělají dokonalého krvežíznivého superbojovníka. A stejná definice jako by platila pro celý film, jejž hrají od minulého týdne i česká kina – a který je šestým dílem z velmi volné série, jíž se krutá mimozemská bytost prolíná.

Na začátku stál v roce 1987 snímek Predátor. Kombinace akčního filmu, hororu a sci-fi v hlavní roli s Arnoldem Schwarzeneggerem. Pod jeho vedením je skupina žoldáků vyslána do džungle, aby tu zlikvidovali nepřítele, z nějž se namísto dobově populárních latinskoamerických kontras vyklube vesmírné monstrum lovící lidi pro zábavu. Díky kamufláži dokáže splynout s okolím a stává se tak dvojnásob hrozivým. Diváky udržoval v napětí i pohled predátora pojednaný jako termovize – monstrum vidělo těla budoucích obětí jen díky teplu, které vyzařovala. Stejný princip pak využívaly další filmy, z nichž některé párovaly PredátoraVetřelcem, a počítačové hry.

Na prozatímním konci je mix moderní sci-fi, akční komedie, vojenské propagandy, konspiračního filmu – a dobrodružství s chlapcem, který rozlouskne šifru, ale namísto přítulného E.T. si objedná do obýváku monstrum. „Chtěli jsme vměstnat do jednoho filmu tolik žánrů, kolik jsme jen mohli, a vytvořit guláš, který…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 709

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte