Již jako malý hoch docházel Franz Kafka na veřejnou Občanskou plovárnu pod Čechovým mostem v Praze. K vodní zábavě využíval dřevěné bazény, ponořené zde do vody, skokanské můstky a mola. Také v pozdějších letech plaval, kde se dalo. Asi tak o sto třicet let později: urban swimming, plavání a rekreování u vody přímo v centrech měst, je móda a trend. Prostě influencer K.

Z Prahy říční bazény zmizely. Loni s velkou slávou vznikl jeden podobný v Paříži. Bassin de la Villette se nachází v bočním rameni Seiny, protože vedlejší ramena řek a kanály jsou k plavání zvláště vhodné – jen co se z nich vyloví zrezivělá kola, mrtvoly a PET lahve, na čemž už v mnoha městech pracují.

V Paříži dokonce slibují, že plavat bude možné brzy už také v hlavním toku Seiny. I v dalších městech u chronicky znečištěných veletoků hlásí, že už žádné krysí čuránky a že vyčistili: v Rotterdamu Mázu, v Kodani přístav, taky daleké řeky kdesi v Americe, ano, to taky napsal Kafka.

Dokonce i v Londýně v Temži se lidé pokoušejí plavat. Jak vzkazuje jeden urbánní plavec, tahle řeka je jako anglické pivo: hustá, krémovitá a lehce do oříškova. Kromě toho, že není čistá, není ani bezpečná, ani příjemná, jsou tu lodě a proudy. A tak je třeba si to ještě zkomplikovat – proto se právě v Londýně scházejí za úplňku noční plavci.

Urban swimming má v sobě jako ostatní urbánní hnutí něco aktivismu a potřeby zlepšit svět, například kraulem. Také něco zážitkového fetišismu – plavat za úplňku je něco jiného než jen…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1321

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte