Donald Trump opakovaně kritizuje svého předchůdce za to, že se neuměl dohodnout. „Obama neumí uzavírat smlouvy,“ napsal na Twitter v roce 2016, když si stěžoval, že neexistuje úmluva o Sýrii. „Obama napadne Írán kvůli své neschopnosti správně vyjednávat,“ předvídal nepřesně v roce 2013. Trump škodil prezidentu Obamovi svými výroky o neúspěších v legislativě, prohlašoval, že „nedokáže vyjednávat s Kongresem“. „Potřebujeme vůdce, kteří umějí vyjednat Američanům důležité smlouvy,“ tweetoval Trump v roce 2015 a cíl byl jasný: ten, kdo umí dokonale vyjednat smlouvu, je on.

Dnes už Trumpova administrativa vládne téměř pět set dnů. Kde jsou ty smlouvy? Kde je znovu projednaná NAFTA, bilaterální obchodní dohody, které měly nahradit Transpacifické partnerství, nová a vylepšená dohoda o íránském jádru, obchodní smlouva s Čínou? Trumpovy výkony v Kongresu jsou ještě horší. S demokraty se nedokázal shodnout na ničem, od imigrace po infrastrukturu. Svět se nám směje, jak by sám řekl.

Co si ale musí svět myslet teď, když vidí, jak se Trumpova administrativa zběsile vrhá na všechno od Severní Koreje po Čínu? Co si musel myslet svět, když sledoval toho skvělého vyjednavače v televizní debatě s předáky Kongresu o imigraci, kdy jako by souhlasil s postojem demokratů, a vzápětí souhlasil s (neslučitelným) postojem republikánů a současně ujišťoval, že se určitě dohodnou? Nedohodli.

Nebo si vezměme, jak administrativa zacházela se summitem se Severní Koreou. Nejdřív byla s hlasitými…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte