54_divadlo01_foto Collavino_Henrich Mišovič
Nechme svět shořet v plamenech!

Slovenský herec Martin Šalacha pronáší z jeviště Moravského divadla v Olomouci zvučným hlasem varovná slova. Před pár minutami skončilo představení Jánošík, ve kterém hodinu a půl pobíhal po scéně v roli zbojníkova druha Uhorčíka a křičel do publika monology vyzývající ke svržení starého řádu. Teď už k divákům promlouvá během otevřené debaty, jeho projev však působí stejně vášnivě.

„To byl taky takový Jánošík, snažil se bojovat proti nespravedlnosti páchané na lidech,“ glosuje Šalacha čerstvě zjištěný fakt, že se Andrej Kiska na Slovensku nebude podruhé ucházet o úřad prezidenta. „Když v dnešní době někdo poukazuje na zlo, tak je většinou přeřvaný. Když říkáte pravdu, všechno se nakonec otočí proti vám a vy jste skončili.“ Herec tím minulé úterý na festivalu Divadelní Flora Olomouc nemyslel jen aktuální politickou situaci ve své domovině. Ale i samotné představení Jánošík.

Premiéru mělo už před rokem v Divadle Andreje Bagara v Nitře, v Olomouci si ale odbylo teprve desátou reprízu. A následující červnové uvedení má být jeho derniérou. Představení nahlížející dávný mýtus nezvykle přímočarým pohledem se totiž na Slovensku nesetkalo s pochopením. Když ředitel a dramaturg olomouckého festivalu Petr Nerušil sestavoval jeho letošní program, Jánošík byl první volbou. Téma přehlídky, jež vyvrcholila o uplynulém víkendu, totiž znělo Proti zdi. Na programu tak byly inscenace, které tvůrci dělají „bez ohledu na to, zda se setkají s odmítnutím…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1793

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte