54_Jaroslav_Wertig
Architekti píší primátorce. A někdy také kreslí. (Jaroslav Wertig, A69 architekti)

Je 18.00 a čeká se. Až se dostaví primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová. V galerii Norma space je pro ni připraveno dvaapadesát dopisů od architektů a teoretiků architektury jako součást výstavy Letters to the Mayor: Prague (Dopisy primátorovi: Praha). Nachystaný je i primátorský stůl k jejich vyřizování umístěný na dvorku galerie.

54A_varianta01_foto archiv Norma space

Většina dopisů obsahuje rady. Koncepční kroky jako vytvoření Institutu bydlení, který by řídil bytovou politiku města, nebo uspořádání mezinárodní urbanistické soutěže na území Praha-Bubny. Ale i drobné tipy: Co památková ochrana hospod? Nebo lépe využít vlaky k cestování po městě? Mnoho pisatelů přitom bylo k primátorce kritických. Jak přijme nejdůležitější žena Prahy nevyžádané rady a kritiku? Většina primátorů se účastnila debatních setkání; starosta Madridu odpověděl každému z pisatelů dopisem, starostka Osla se zúčastnila cyklovyjížďky.

V 18.20 se stále čeká a na dvorku galerie mezi novoměstskými činžáky je plno. Jsou tu autoři dopisů i další architekti, studenti i lidé, které tohle téma jen zajímá. To je v posledních letech častý obrázek, pokud jde o debaty, architektonické procházky a prezentace plánů pro Prahu. Po období živelných zásahů, které často budily kontroverze, nastala snaha o promyšlenější, lépe vyjednané zásahy ve městě – a veřejnost chce být u toho.

Celý svět ostatně zažívá zájem o fungování měst a městské plánování. Dopisy starostům napsali architekti už v osmnácti městech…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1333

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte