52_foto Proton Cinema Ltd
Nesnesitelná lehkost uprchlické existence. (Měsíc Jupitera)

Současný maďarský film je na tom podobně jako premiér Viktor Orbán. S cenami z Cannes i Oscarem k sobě přitahuje nebývalou zahraniční pozornost. A stejně jako Orbána jej provází nejeden paradox. Tím možná největším je, že většina mezinárodně viditelných snímků jako by neměla svými tématy v současném Maďarsku místo. Uprchlická krize zpracovaná režisérem, který pomáhal běžencům na budapešťském nádraží Keleti, násilí vůči Romům či holokaust příliš nezapadají do populistické a nacionalistické politiky Viktora Orbána. Přesto všechny úspěšné tituly vznikaly s velkou podporou státu.

Rozpor začne dávat smysl, podíváme-li se na něj pohledem Orbánovy vize silného Maďarska. Pro znovuzvoleného premiéra je zásadní ukázat doma i venku sílu a úspěch své politiky, a tak má maďarský film štědrou státní podporu a zároveň do něj nezasahuje cenzura. Stejně tak ale platí, že tamní tvůrci dokázali navázat na své předchůdce a vypěstovali si osobitost. Kombinace talentu, taktiky, zahraničních kontaktů a vyjednávání s mocí platí i pro snímek, který nedávno přišel do českých kin. Měsíc Jupitera, v němž režisér Kornél Mundruczó přebírá postupy akčních velkofilmů a roubuje je na příběh zastřeleného syrského uprchlíka, který vstane z mrtvých a přináší Maďarům křesťanskou spásu.

Nejen naducaný polštář

O východoevropských kinematografiích se po roce 1989 říkalo, že jediné, co jim chybí k úspěchu, jsou peníze. Vše ostatní – talent či znalosti – prý mají. Maďarsko je zemí, která víc…

I_obalka_R18_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte