Galerie Osmička před otevřením, Humpolec
Galerie Osmička před otevřením, Humpolec • Autor: Matěj Stránský

Někteří podnikatelé berou výtvarné umění jako dlouhodobou investici. Jiní se jeho nakupováním snaží napravit svou pošramocenou pověst. A další pochopili, že může být katalyzátorem společenského života, který je pro ně ve výsledku větším ziskem než galerie plná cenných obrazů. Poslední příklad platí pro kulturní centrum 8smička, které se tuto středu s podporou místních podnikatelů otevře v Humpolci.

Takových soukromých galerií je u nás čím dál víc. Dorostla totiž první generace podnikatelů, která dospěla už ve svobodných poměrech a neprošla si transformačním traumatem devadesátých let. Jsou to lidé zvyklí spoléhat se jen na své síly, které dokážou přetavit i v něco dlouhodobě smysluplnějšího než vlastní finanční profit. Ti z Humpolce navíc cítí, že by jejich kapitál mohl ve spojení s místními kulturními spolky nastartovat něco, co v Česku dlouhodobě chybí. Komunitní život, jehož aktivity mohou dalece přesáhnout hranice daného území.

Až se rozsvítí zelená

Humpolec leží u dálnice D1 na půli cesty mezi Prahou a Brnem, nebo raději Brnem a Prahou. Každý Čech ví, že se do něj odstěhoval filmový Hliník, ostatně má tu i malý pomníček. Méně známé je, že se tu narodili Ivan Martin Jirous, Jan Zábrana či manželé Jan a Zorka Ságlovi. A úplně se zapomíná na to, že se dnes ospalému městu ještě před sto lety říkalo „český Manchester“. Soukenickou tradici věhlasnou kdysi po celé Evropě tu totiž máloco připomíná. Tedy až na pár opuštěných fabrik, které dávno zkrachovaly.

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1792

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte