Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Všichni chtějí vnitro

Spor o vliv na policii zablokoval sestavení vlády

20A_jaros
Andrej Babiš • Autor: Milan Jaroš

Krach jednání o vládě mezi ANO a ČSSD v pozdních večerních hodinách minulý čtvrtek byl překvapivý. Šlo o doposud jediný uskutečňovaný pokus vybavit Česko víc než půl roku po volbách kabinetem s důvěrou a ještě pár hodin před krachem přinášela média zprávy ze zákulisí vyjednávání, že Andrej Babiš je ochoten splnit nepřekročitelnou vyjednávací podmínku sociálních demokratů a přenechá jim ministerstvo vnitra.

S těmito uklidňujícími vzkazy „od významných členů ANO“ v ruce se pak vyjednavači ČSSD dostavili na čtvrteční schůzku, kam Babiš dorazil rovnou z odpočinkového pětidenního pobytu na Kanárských ostrovech. Během jednání se ukázalo, že o přenechání vnitra partnerům šéf ANO vůbec neuvažuje a není k němu ochoten. To byl konec rozhovorů, neboť dál nebylo co řešit: pro ČSSD je účast v Babišově vládě bez možnosti držet vnitro vyloučenou věcí.

Citlivost tématu je dána zejména tím, že premiér v demisi a majitel miliardového koncernu Agrofert Andrej Babiš je momentálně trestně stíhaný kvůli podezření, že spáchal spolu s šéfem poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem a některými členy své rodiny a dalšími kolegy z Agrofertu dotační podvod při stavbě své monstrózní farmy Čapí hnízdo. Sociální demokraté už byli ochotni ustoupit z požadavku, že trestně stíhaný člověk by vůbec neměl být premiérem, ale trvali na tom, že aspoň nesmí mít vliv na rezort, pod nějž spadá policie, která jej a jeho rodinu stíhá. Jejich vysvětlení jsou různá: od obavy, že by mohl chtít Babiš ovlivňovat…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte