Tím, že je tahle vláda obsazená odborníky, mezi které se počítám, může udělat spoustu prospěšné práce, která někdy tím propolitizováním ztrácí na dynamice.“ Řeči, kterou pronesl před Vánocemi v České televizi nový ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, stojí za to věnovat trochu pozornosti. Názorně totiž demonstruje mýtus, který se kolem vlád v Česku vytváří.

Ať už sám Hüner svým slovům věří nebo ne, posiluje představu, že vládní pozice se dá vykonávat nepoliticky, odborně. A dokonce že je takové pojetí lepší. Hüner hned také vysvětlil proč. Prohlásil, že je odborníkem na energetiku a že „pokud chce v energetice něco změnit, je na to vhodná doba“.

Držme se tedy energetiky. V té bude vláda rozhodovat, zda dostavět další dva bloky Jaderné elektrárny Temelín, nebo zvolit jiné řešení. Energetici na ministerstvu průmyslu se rádi tváří, že způsob, jak bude Česko získávat elektřinu, je otázka odborná. Poukazují na problematiku složení energetického mixu vzhledem k tuzemským podmínkám. Jenže to je iluze. V energetice jde taky o peníze, ekologické aspekty, veřejné mínění. Je Německo méně „odborné“, pokud vsází na jinou výrobu elektřiny? A jsme my méně „odborní“, pokud s chladnou hlavou budujeme ekonomiku závislou na ropě? A pokud je „odborné“ dovážet ropu z nestabilních částí světa, proč by mělo být „neodborné“ dovážet elektřinu z partnerských, velmi stabilních zemí? Ekonomicky i ekologicky to může být naopak velmi „odborně“ na výši, jinak řečeno výhodné.

Když to shrneme:…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2422

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte