Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura, Kultura

Průsečík

Jiří Pehe

Jiří Pehe: Průsečík
Jiří Pehe: Průsečík

Když učitel kreslení na penzi maluje krajinky, automaticky mu je chválíme, aniž nás napadne trousit poznámky, že v Louvru to nicméně viset nebude. Vyjde-li ale rukopis napsaný pro radost jako kniha, nastává jiná situace. Vstoupí do prostoru, kde soutěží o přízeň se všemi knihami psanými pro slávu, peníze, ba i se snahou posunout lidstvo k lepšímu. I komentátor Jiří Pehe píše své prózy zjevně jako volnočasové rozptýlení a jeho nový román Průsečík zdobí i výtečný nápad: vědec středního věku odjíždí autem na roční pobyt v Německu a veze s sebou studentskou milenku, již tají před manželkou. Cestou ale havarují, a když se hrdina po týdnech probere v nemocnici, zjistí, že dívka prostě zmizela. Nezemřela, jen nikdo jiný ani neví, že tam s ním byla.

Kdyby ten nápad prodal Hollywoodu, asi by vznikl působivý thriller. Bohužel z něj udělal kostru, kterou obalil nejlacinějším beletristickým separátem. A člověku při čtení v mysli zní kolovrátek: kdyby se u nás ještě knihy redigovaly, to bychom si mohli počíst. Kdyby autorovi v nakladatelství řekli: Pane doktore, nápad úžasný, ale zkuste ty postavy vybavit životem. Vždyť pokud se nevěnují sexu, povídají si jen o politice stylem učitelů občanské výchovy. Vás ta politika zajímá, to se ví, ale románová postava není hlásná trouba autorova. A taky choďte poslouchat, jak lidé vedou řeči, protože ty vaše dialogy…

Že píšete o sexu, nevadí, ale nesmíte to podávat stylem stydlivého starého mládence. Že se příběh vyvine do více verzí,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.