Jsou dva týdny po volbách a z Andreje Babiše je eurohujer, kroutili hlavou minulý týden někteří domácí komentátoři po společné tiskové konferenci vítěze voleb s předsedou liberálů z Evropského parlamentu. Zatímco před volbami šlo hnutí ANO naproti zdejšímu euroskeptickému elektorátu, minulou středu Babiš po boku Guye Verhofstadta do kamer hlásil, že EU je „skvělý projekt“ a Češi pod jeho vládním vedením budou teď v Unii „aktivnější“.

Nenechme se mýlit. Andrej Babiš v minulosti opakovaně prokázal, že umí názory pružně měnit. Do voleb v roce 2013 šel jako eurooptimista, rok poté už navrhoval nezávazné referendum o euru a před těmito volbami se zapsal prohlášením, že „euro je zkrachovalý projekt“.

Jedna věc u něj ale zůstává, jak bylo vidět i na zmíněné tiskovce. Babišovi dělá dobře, když si jej evropští lídři předcházejí – což bývalý belgický premiér Verhofstadt názorně předvedl vážením cesty do Prahy jen kvůli šéfovi ANO.

Andrej Babiš se rád chlubí, na koho všeho v EU má mobil, jak ho na unijní půdě podpořil německý ministr financí, nebo že vysvětloval Emmanuelu Macronovi, jak se zakládá politické hnutí. Na rozdíl od jiných českých politiků nemá Babiš z evropských mocných komplex a stejně jako ohledně řízení státu si věří i v tom, že zvládne uřídit Evropu. Jeho slova o větší aktivitě Česka v EU a předkládání „našich návrhů na její reformu“ o tom svědčí. Teď jen záleží na tom, jakým směrem svoji potřebu uspět zacílí.

Verhofstadt vysvětluje

Můžeme si tipnout…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1125

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte