Žila jsem s oddaným komunistou Československo – můj osud 1934–1968.
 
Kultura

Žila jsem s oddaným komunistou Československo – můj osud 1934–1968.

Vzpomínky Žo Langerové jsou dalším svědectvím o komunistických procesech v padesátých letech, tentokrát na Slovensku. V pobočném řízení souvisejícím s obviněním Rudolfa Slánského byl její manžel Oskar Langer odsouzen na 22 let za velezradu a špionáž. Své svědectví Langerová vydala poprvé v Londýně v angličtině koncem sedmdesátých let: je velmi živé, otevřené, a navíc je záznamem o myšlenkovém a politickém osvobození autorky.

Žo pocházela z budapešťské měšťanské židovské rodiny, se slovenským levicovým intelektuálem se seznámila ve třicátých letech. Stal se jejím mentorem a v době Hitlerova vzestupu jeho ideje s nadšením přijala. Souznění však dostalo první trhliny už za válečné emigrace ve Spojených státech, kde si Žo svůj prostor dokázala najít lépe než manžel. Po válce byl Langer povolán zpět do Bratislavy, po únoru 1948 v práci pro stranu postupoval nahoru a stal se ředitelem znárodněného podniku. Jeho žena si již v té době všímala, že naplnění levicových snů se ne úplně daří, třeba v podniku zahraničního obchodu, kde pracovala. V manželství procházela fází odcizení – pochybovala o nutnosti obětovat práci pro stranu vše. A postupně ztratila i zbytek iluzí: po zatčení manžela v roce 1951 se i s dcerami stala obětí kruté šikany a veškerou energii musela napřít do přežití rodiny. Způsob, jak se s tím vyrovnávala, se stal cestou její emancipace.

Po téměř deset let manželova trestu vůči němu přesto zachovávala loajalitu. O to prudší deziluzi byl vztah vystaven po…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte