Aféru kolem mocného hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina lze interpretovat dvěma způsoby. Buď jako depresivní zprávu o tom, že svět se v ohledu násilnického chování mocných mužů k ženám moc nezměnil, nebo naopak jako zvěst o tom, že se mění dramaticky.

Jak v uplynulých dnech díky sérii investigativních textů amerických médií vyšlo najevo, jeden z vysoce postavených mužů filmového průmyslu zhruba tři dekády zneužíval svého postavení a vlivu a sexuálně obtěžoval mladé zaměstnankyně svých firem a začínající herečky a modelky. Weinstein měl promyšlenou strategii: zaměřoval se na ženy na začátku kariéry, které pozval na pracovní schůzku. Setkání se odehrálo v hotelovém pokoji, kde Weinstein oděn v županu ženy požádal o masáž či je sám začal masírovat, před dalšími se odhalil nebo před nimi masturboval. Několik žen, jejichž svědectví shromáždil týdeník The New Yorker, pak producenta obviňuje z toho, že je znásilnil. (Zatímco k první „sérii“ se Weinstein přiznal a omluvil se za ni, obvinění ze znásilnění odmítl.)

Tato „záliba“ mu léta procházela kvůli kolektivní kultuře mlčení, v níž nepromluvila nejen většina obětí, ale ani svědci či Weinsteinovi „spolupachatelé“, tedy třeba jeho spolupracovníci, kteří o obtěžování věděli. Kulturu mlčení přitom samozřejmě živila ohromná moc, jíž Weinstein disponoval a která mu umožňovala lidi profesně nebo ekonomicky zničit. Ale další její nikoli nepodstatnou složkou je také častá nedůvěra a odsudky, jimž jsou vystaveni lidé (ženy…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1608

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte