Nebýt tří výjimek, jako je Petr Kapounek z Prostějova, šlo by o stoprocentní blamáž. Ministerstvo průmyslu uzavřelo 26. září velký program, který měl podle původních smělých plánů zajistit rychlý internet ve všech obydlených oblastech země. Výsledek ale ukazuje, že šlo jen o sen – do akce, podpořené částkou 11,55 miliardy korun z evropských fondů, se přihlásily jen tři firmy s malými lokálními projekty. Dohromady žádají o 47 milionů korun, takže z celého programu se nakonec vyčerpají jen čtyři promile.

„Když to nevyjde, nic se nestane,“ říká Kapounek, spolumajitel internetové firmy Sprintel, jejíž žádost je ze všech tří největší. Chce rozvést optické kabely do pěti vesnic roztroušených kolem Olomouce, které mají to štěstí, že nejsou daleko od stávající sítě a jejich napojení dává Sprintelu smysl. Pokud dotace klapne, pro firmu to bude příjemný bonus, který pokryje tři čtvrtiny nákladů. Pokud ne, nic se neděje – investice není tak velká, aby firmu položila, časem by se prý mohla vrátit i bez dotace.

Sehnat jen tři žadatele tohoto typu je však z pohledu státu velká prohra. První „národní plán“ na rozvoj rychlých linek je starý už tři roky a už tehdy se počítalo, že do roku 2020 má mít úplně každá domácnost možnost napojit se na pevný internet nové generace. Loni vláda závazek upřesnila – každý má mít k dispozici 30 megabitů za sekundu, což pro představu zhruba stačí na to, aby doma běžely dvě HD televize a nesekaly se. Polovina domácností má mít přístup k superrychlé…

I_obalka_R41_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R41_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 681

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte