Prezident Trump svou řeč v Organizaci spojených národů pronesl pěkně. Jednalo se ale o podivný mišmaš námětů a poloh, částečně oslavujících reálpolitiku a jindy zase zdůrazňující důležitost svobody a demokracie. Jedno téma ale přesto převažovalo – námluvy s nacionalismem. A když se Donald Trump vydal tímto směrem, udělal něco neobvyklého, možná mezi americkými prezidenty vlastně zcela unikátního: podpořil a přivítal příchod postamerické éry.

Nejdříve tedy mišmaš. Hned v úvodu projevu Trump prohlásil, že „v Americe se nesnažíme vnutit jiným náš vlastní způsob života“. O několik minut později však Trump neváhal vyplísnit Severní Koreu, Írán, Venezuelu nebo Kubu za jejich nedemokratické politické systémy a v podstatě žádal, aby se proměnily v liberální demokracie západního střihu.

Taková vznosná rétorika začíná mít problém v okamžiku, kdy je používána selektivně, a zbytek světa ji tak může cynicky vnímat jako způsob, jakým Spojené státy maskují vlastní zájmy. Trump takové pokrytectví pozdvihl do nových výšin. Odsoudil Írán za absenci občanských svobod a téměř stejným dechem se pochvalně zmínil o Saúdské Arábii. Írán je ovšem podle jakýchkoli měřítek – z hlediska politických práv, náboženské tolerance nebo svobody slova – mnohem otevřenější společností než Saúdská Arábie, která je absolutní monarchií propojenou s nejfanatičtějším náboženským establishmentem světa, zemí, v níž jsou zakázány kostely i synagogy.

Hlavními tématy Trumpova projevu byly nacionalismus a státní…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte