Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura, Kultura

Kočky jsou vrženy

Jakub Horák

Jakub Horák: Kočky jsou vrženy
Jakub Horák: Kočky jsou vrženy

Při četbě „fantastického románu“ Jakuba Horáka se člověk cítí jako při poslechu dua Těžkej Pokondr či vzpomínce na satiru Zuzany Bubílkové. Vše válcuje pocit studu, že se někdo podvolí takovému pitvoření s pozlátkem úspěchu: po zprávách o úspěšném crowdfundingu nelze uniknout titulkům, že kniha už se dotiskuje. Pokud se dalších deset tisíc výtisků prodá, nelze si o vkusu českého čtenáře dělat iluze.

Autorský talent objevují i politici, kteří údajně ani do klávesnice ťuknout neumějí, a o nich píšou knihy internetoví tvůrci názorů, kteří si myslí, že román je takový delší facebookový status. Horák chápe románového vypravěče jako stand up komika, který chrlí hlášky, a protože čtenářova bránice nápor nevydrží dlouho, poskytne jí odpočinek v pasážích založených na plkání o ničem. Stvořit vlastní postavy je pracné, a tak se do děje vkládá Zeman, Ovčáček, Babiš, Faltýnek i Sobotka. Tradice satiry sice radí, že reálné postavy je třeba hyperbolizovat a karikovat, ale i tím Horák pohrdne, takže jeho politici dělají přesně to, co jsme už v novinách četli. Aby to nebyla svodka, jeden výron invence spáchá. Přidá kocoura, který kandiduje na prezidenta, a k němu tým jako z béčkového filmu. Kocour se s politiky postupně setká a je tu finále. Aby autor ukázal, že vidí dál, zabrousíme k zednářům, do toho se vloží pár zajímavostí z české Wikipedie a na úvod kapitol citáty velkých autorů, aby to vypadalo, že autor se k nim řadí.

Jedinou záhadou zůstává, proč to celé psal; týden to jistě…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.