Kultura

Kočky jsou vrženy

Při četbě „fantastického románu“ Jakuba Horáka se člověk cítí jako při poslechu dua Těžkej Pokondr či vzpomínce na satiru Zuzany Bubílkové. Vše válcuje pocit studu, že se někdo podvolí takovému pitvoření s pozlátkem úspěchu: po zprávách o úspěšném crowdfundingu nelze uniknout titulkům, že kniha už se dotiskuje. Pokud se dalších deset tisíc výtisků prodá, nelze si o vkusu českého čtenáře dělat iluze.

Autorský talent objevují i politici, kteří údajně ani do klávesnice ťuknout neumějí, a o nich píšou knihy internetoví tvůrci názorů, kteří si myslí, že román je takový delší facebookový status. Horák chápe románového vypravěče jako stand up komika, který chrlí hlášky, a protože čtenářova bránice nápor nevydrží dlouho, poskytne jí odpočinek v pasážích založených na plkání o ničem. Stvořit vlastní postavy je pracné, a tak se do děje vkládá Zeman, Ovčáček, Babiš, Faltýnek i Sobotka. Tradice satiry sice radí, že reálné postavy je třeba hyperbolizovat a karikovat, ale i tím Horák pohrdne, takže jeho politici dělají přesně to, co jsme už v novinách četli. Aby to nebyla svodka, jeden výron invence spáchá. Přidá kocoura, který kandiduje na prezidenta, a k němu tým jako z béčkového filmu. Kocour se s politiky postupně setká a je tu finále. Aby autor ukázal, že vidí dál, zabrousíme k zednářům, do toho se vloží pár zajímavostí z české Wikipedie a na úvod kapitol citáty velkých autorů, aby to vypadalo, že autor se k nim řadí.

Jedinou záhadou zůstává, proč to celé psal; týden to jistě…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte