34-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Svět tehdy sice ještě neznal YouTube, sociální sítě a další vynálezy, na nichž dnes tak rádi bezúčelně trávíme čas, ale dvojice sociálních psychologů už před dvaceti odhalila, že odkládání povinností může poškozovat zdraví. Průlomová studie z roku 1997 odstartovala vlnu zájmu o fenomén, jenž se od té doby s rozvojem internetu a chytrých zařízení stal téměř civilizační epidemií.

O prokrastinaci se nyní pořádají konference a workshopy, píší se globální bestsellery. A není divu. Podle opakovaných průzkumů z různých zemí má s odkládáním povinností vážný problém zhruba pětina populace, u vysokoškolských studentů někdy tohle číslo vychází až na sedmdesát procent. A přestože téma vyvolává ve společenské konverzaci především vtipné poznámky, experti se po dvaceti letech výzkumů shodují, že v realitě to taková legrace nebývá.

Anonymní prokrastinátor

Nguyen Manh Tuan (23) je evidentně schopný mladý muž. Jeho rodiče přišli do Česka z Vietnamu v polovině devadesátých let, když mu byly dva roky, a prodávají boty ve stánku v pražské holešovické tržnici. On se naučil perfektně česky, vystudoval gymnázium, dostal se na dvě vysoké školy zároveň. Kromě studia ekonomie a programování už čtyři roky s přáteli pořádá festival vietnamské kuchyně Ochutnej Vietnam a zkouší také podnikat. Loni se svou sestrou nakoupili garderobu na rozjezd půjčovny společenských šatů, letos spustili e-shop s ponožkami, do budoucna uvažuje o vlastní restauraci.

[image id=„200116747“ caption="Zlomit…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte