Na Trumpův groteskní výrok, že bílí supremacisté, kteří se sešli ve virginském Charlottesville, a ti, kdo proti nim protestovali, jsou morálně rovnocenní, odpověděla velká část Ameriky rychle a ostře. Avšak opožděné, nejednoznačné a opatrnické reakce velké části americké vůdcovské třídy říkají o elitách země – a o příčinách toho, proč žijeme v době vzbouření populistů – něco velmi znepokojujícího.

Těmi nejméně váženými z dnešních vůdců jsou nepochybně politici. Veřejnost je považuje převážně za bojácné, za zbabělce, kteří se podbízejí průzkumům veřejného mínění a cílovým skupinám. A právě tak se až příliš mnoho republikánských činitelů zachovalo k Trumpovým slovům a činům. Muži a ženy, kteří jindy v živé televizi kážou o všem možném, náhle – s čestnými výjimkami – oněměli, když se měli vyjádřit k nejdůležitějšímu politickému tématu dne.

Já vím. Dělá jim starost voličská základna, primárky, pravicoví sponzoři. Neměli by však mít starost také o svou zemi a své svědomí? Neměli by se především sami sebe ptát, proč vlastně chtějí sloužit společnosti? A když vidí, že někdo na nejvyšší úrovni pošlapává hodnoty jejich vlasti, neměli by se ozvat? Přímo, důrazně a bez výhrad?

Předáci byznysu naopak patří mezi nejváženější Američany, jim se nejvíc závidí. Řídí obrovské organizace, ve srovnání s příjmy, jaké mají, by jejich předchůdci před pouhými pětadvaceti lety vypadali jako střední třída, a žijí v bublině soukromých letadel, vrtulníků a limuzín. Jinými slovy: se svým…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte