Přes Atlantik to minulý týden nezvykle jiskřilo. Donald Trump podepsal zákon vytvořený Kongresem, který uvaluje nové sankce na Rusko – kvůli zásahům Kremlu do loňské prezidentské kampaně v USA – a jako vedlejší efekt trestá také evropské energetické firmy obchodující s Ruskem. Klauzule postihující Evropany prošla bez předchozí konzultace s nimi a šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera to přimělo vzkázat Američanům, že si EU „vyhrazuje právo zavést proti Spojeným státům odvetná opatření“.

Spor mezi spojenci se nakonec podařilo vyřešit, protože Američané na nátlak Evropanů sankce evropských firem zrušili a slíbili další sankční politiku s Bruselem konzultovat. Šťastný konec je to ale pravděpodobně jen na chvíli. Důvod Junckerova ostrého vzkazu přes oceán nezmizel. Vine se líně po dně Baltského moře a bude evropsko-americké vztahy komplikovat dál.

Trest pro zrádce

Jde o plynovod Nord Stream, konkrétně o jeho další trasu, která by měla být hotova v roce 2019. Akcionářem Nord Streamu 2 je ruský Gazprom, financují ho ale pěti miliardami eur také evropské energetické giganty jako OMV, Shell, Uniper, Engie a další. A právě je měly nové sankce poškodit, protože trestaly společnosti – například obstavením účtů u amerických bank –, které „dodávají služby, technologie, kapitál nebo know-how ruským energetickým firmám“. Proto se hlasitě ozvaly a na jejich obranu přispěchal i Juncker.

Plynovod Nord Stream, jehož první větev je už v provozu, vede z Ruska do Německa po…

titulka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte