Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Čas na pomníky

Zájem Prahy a výtvarníků ukazuje, že se do hry vrací klasická sochařina

54_SOCHY2_GHMP
Opět to jsou... (Pavla Sceranková) • Autor: C.Capurro/photo

Zlé jazyky říkají, že je to hlavně kvůli penězům. Praha totiž momentálně schvaluje plán dávat dvě procenta z jím ročně proinvestované částky na uměleckou výzdobu škol či zastávek hromadné dopravy. Ve veřejném prostoru by mělo jít logicky zejména o sochy, čili se o nich hovoří jako o médiu, které se po letech přehlížení vrací zpátky do hry.

Vidět to naštěstí není jen na jednáních zastupitelů, ale hlavně na několika výstavách současného umění. Tou nejpozoruhodnější je přehlídka Médium: figura, již Galerie hl. města pořádá v Colloredo-Mansfeldském paláci. Právě tahle instituce by měla do budoucna pečovat o výběr umělců a děl, jež se dočkají podpory magistrátu. A pokud by stejně jako kurátorka Sandra Baborovská sáhla po zde prezentovaných jménech, čekají Prahu dobré časy.

Příběh jedné dívky

Od klasické sochařiny výtvarná scéna ustoupila v minulé dekádě, kdy ji naplno ovládly konceptuální tendence vracející se až hluboko do šedesátých let minulého století. Umělci a teoretici byli opět přesvědčeni, že snažit se plasticky zachytit předmět, osobu, natožpak příběh je překonanou záležitostí a není k ní co přidat. V posledních letech je ovšem znát, že tahle – s nadsázkou řečeno – obrazoborecká vlna začíná ustupovat.

54_SOCHY3_GHMP
... příběhy... (Anna Hulačová)

Jména jako Dominik Lang, Pavla Sceranková, Eva Koťátková či Anna Hulačová se v Česku (a někteří velmi dobře i v zahraničí) prosadila se sochami, které opět vyprávějí příběhy, byť ne…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
titulka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte