54_SOCHY2_GHMP
Opět to jsou... (Pavla Sceranková) • Autor: C.Capurro/photo

Zlé jazyky říkají, že je to hlavně kvůli penězům. Praha totiž momentálně schvaluje plán dávat dvě procenta z jím ročně proinvestované částky na uměleckou výzdobu škol či zastávek hromadné dopravy. Ve veřejném prostoru by mělo jít logicky zejména o sochy, čili se o nich hovoří jako o médiu, které se po letech přehlížení vrací zpátky do hry.

Vidět to naštěstí není jen na jednáních zastupitelů, ale hlavně na několika výstavách současného umění. Tou nejpozoruhodnější je přehlídka Médium: figura, již Galerie hl. města pořádá v Colloredo-Mansfeldském paláci. Právě tahle instituce by měla do budoucna pečovat o výběr umělců a děl, jež se dočkají podpory magistrátu. A pokud by stejně jako kurátorka Sandra Baborovská sáhla po zde prezentovaných jménech, čekají Prahu dobré časy.

Příběh jedné dívky

Od klasické sochařiny výtvarná scéna ustoupila v minulé dekádě, kdy ji naplno ovládly konceptuální tendence vracející se až hluboko do šedesátých let minulého století. Umělci a teoretici byli opět přesvědčeni, že snažit se plasticky zachytit předmět, osobu, natožpak příběh je překonanou záležitostí a není k ní co přidat. V posledních letech je ovšem znát, že tahle – s nadsázkou řečeno – obrazoborecká vlna začíná ustupovat.

54_SOCHY3_GHMP
… příběhy… (Anna Hulačová)

Jména jako Dominik Lang, Pavla Sceranková, Eva Koťátková či Anna Hulačová se v Česku (a někteří velmi dobře i v zahraničí) prosadila se sochami, které opět vyprávějí příběhy, byť ne…

titulka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1713

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte