3-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Nejtrapnější situace, jaká se vám může stát, je, když vás někdo přistihne, jak se díváte na porno. Vlastně ne. Ještě trapnější je, když vás načapají, jak se díváte na ASMR videa. Myslí si to alespoň někteří novináři, kteří o tomhle nově objeveném fenoménu lidské mysli v poslední době psali. „A teď ti budu, drahoušku, čistit uši,“ šeptají na oněch videích dámy i pánové zblízka do kamery. „Pak budeme pomalu trhat papírové ubrousky, a když zbude čas, poslechneme si křupání chipsů.“ Diváci roztouženě zírají do monitoru a některým slastí ukápne slina.

ASMR (což je zkratka pro anglický pojem „autonomní senzorická meridiánová reakce“) vypadá na YouTube opravdu bizarně, trochu jako parodie na sexuální úchylky od Woodyho Allena. Ale jde o převratnou věc, za niž se netřeba stydět. Zřejmě poprvé komunita uživatelů internetu objevila jev, který vážně aspiruje na průnik do učebnic psychologie. A navíc si ho umí ohromně užít.

Zeleň stromů

Americký malíř Bob Ross, který zemřel v roce 1995, za svého života netušil, že ho jednou budou statisíce vyznavačů ASMR považovat za praotce hnutí. Jeho edukační televizní pořad Radost z malování (Joy of Painting), který se vysílal jedenáct sezon, měl ale už ve své době jednu zvláštnost – přitahoval diváky, které malování krajinek vůbec nezajímalo. Usedali k obrazovkám z jiného důvodu.

Bobův hypnotický hlas, naplněný vřelou sebejistotou zkušeného učitele, mlaskání štětce o paletu, slévání sytých barev v nové odstíny nebo série…

I_obalka_R03_2017
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03_2017
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1548

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte