0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura17. 6. 20177 minut

Touha po vykoupení

Monografie Petra Brandla není jen zprávou o geniálním barokním malíři

Kající se Máří Magdaléna. (Před 1710)

Snaha historika umění Jaromíra Neumanna (1924–2001) být v každodenním styku s díly nedozírné hodnoty šla – jeho vlastními slovy – „srovnávat s mileneckou zaujatostí a snad i posedlostí“. Jejím nejzásadnějším výstupem je monografie Petr Brandl, kterou právě vydala Národní galerie. Má dva svazky, bezmála tisíc stran a váží přes šest kil. Vychází až šestnáct let po autorově smrti díky péči kurátorky Andrey Steckerové, která za Neumanna životní arcidílo dokončila.

Monumentální publikace oslavující s ročním předstihem 350. výročí narození barokního velikána přitom bezděčně připomíná, že vášeň pro umění může být pro leckoho nezdravá. Neplatí to jen pro známého bouřliváka Brandla, ale i pro autora monografie. Oba totiž přivedla až do vězení.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ke konečné zkáze

Malostranský rodák Petr Brandl (1668–1735) se ke své celoživotní radosti dostal už jako dítě. Nemluvíme teď o obrazech, ale o alkoholu: jeho otec-krejčí si v Praze přivydělával čepováním rakovnického piva. Malířství a pijáctví Brandla od té doby provázely v nerozlučném přátelství. Zatímco městská a církevní honorace ho záhy začala vnímat jako autora, od něhož je třeba si pořídit obraz, úřady jako člověka, na kterého je třeba si dávat pozor.

Podobizna šlechtice v modrém plášti. (Kolem 1710)
Podobizna šlechtice v modrém plášti. (Kolem 1710)
Podobizna šlechtice v modrém plášti. (Kolem 1710)

Do vězení poprvé putoval za hádku, při níž sokovi způsobil zranění. A pak před ním až do smrti utíkal kvůli dluhům. Na otázku, proč jsou Brandlova díla rozesetá po kostelích a…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc