53_architektura04
Dům v Chorvatsku. (Fránek Architects)

Zadání a formát ročenky jsou vždycky stejné: jeden architekt dostane od obecně prospěšné společnosti Prostor úkol vybrat ze staveb dokončených za poslední dva roky třicet pět nejlepších. Výsledek ovšem dává vyniknout výběru, který je osobní a pokaždé přináší jiný vzkaz. Letošní autor Antonín Novák (1963) je z generace, která je se stavem české architektury spíš nespokojená, je vůči němu kritická, skeptická. Také většina vybraných prací je od architektů střední a starší generace. O to větší překvapení je, že přináší dobré zprávy.To, co se dnes děje v české architektuře, dokládá, že společnost je radostnější,“ stojí v úvodu nové ročenky Česká architektura. Optimistický tón není zvykem, když se hovoří o stavu architektury v Česku. Letos se však v ročence pojmenovává hned několik potěšujících skutečností. Například to, že soukromí investoři, ale i města, muzea nebo parlament poznají a chtějí kvalitní architekturu. Aspoň občas.

Novák začínal ještě za socialismu, navrhoval tehdy vesnické prodejny. Krátce po revoluci pobýval ve Vídni a pak v roce 1991 založil s Petrem Valentou kancelář DRNH. Asi nejznámější jsou jejich bazény v Brně na Kraví hoře a v Litomyšli, které nabídly alternativu k barevným akvaparkům – modernistické plavání ve střízlivých kulisách. Nejen díky nim jsou dnes na české architektonické špičce.

Zároveň to znamená, že Antonín Novák již v architektuře hodně zažil a může srovnávat. Pamatuje divoká devadesátá léta, kdy se slibovalo a neplnilo a nejvíc…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1258

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte