54A_foto_Diaphana Films
Jsem dobrý člověk? (Neznámá dívka)

Ve světě belgické bratrské dvojice režisérů Jeana-Pierra a Luca Dardennových není místo pro metafory a květnatost. „Zůstáváme na hranici tragédie,“ říkají. I názvy jejich nekompromisních sociálněrealistických filmů z okrajů společnosti jsou přísně popisné a odkazují k věci: Slib,Rosetta,Syn,Dítě,Kluk na kole. Nejnovější snímek v tom není výjimkou. Titulní Neznámá dívka je hlavní postavou, přestože ji zahlédneme jen na okamžik na kamerovém záznamu, jak buší na dveře. Je po ordinačních hodinách, mladá doktorka ji nepustí dál a druhý den je její tělo nalezeno na břehu řeky.

Začínali jako dokumentaristé v sedmdesátých letech, kdy točili televizní filmy o stávkách, nezaměstnanosti a polských emigrantech. Snad i proto jsou jejich hrané filmy vypravěčsky minimalistické a stojí na přímočarých premisách. Vzdali byste se svého bonusu, aby vaše kolegyně nepřišla o práci? Co byste dělali, kdyby se vaším učněm stal kluk, který zabil vašeho syna? V hledání odpovědí Dardennovi neuhýbají. Dlouhé záběry evokují lidské pohledy, naše vnímání reality i plynutí času. Dávají tak divákům naplno zakusit tíživou situaci a dilemata postav. V případě Neznámé dívky, která po loňské premiéře v Cannes dorazila do české distribuce, dardennovská otázka pohánějící film jako tichý motor zní: Jak se doktorka vypořádá se smrtí pacientky, kterou odmítla přijmout? Odpověď je ale tentokrát trochu jiná, než jsou příznivci slavné dvojice zvyklí.

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte