Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Kdybych byl prezidentem…

Pohled do zrcadla v rámu

11_smolikova_foto Lukáš Bíba
Marta Smolíková • Autor: HN - Lukas Biba

Ve washingtonské Národní galerii portrétů je na zdi zrcadlo v rámu. Najednou vidíte vlastní tvář a nápis „Budoucí prezident“. Lekce o demokracii říká, že kdokoli z nás se může stát tím, do kterého ostatní vloží své naděje, za kým lidé jdou, kdo realizuje své poslání nebo získá to, po čem touží. Že v tom je romantika, nevadí. Ano, život je složitější, na tu pozici potřebujete charisma, kvalitní osobnost, životní zkušenosti, podporu mnoha skvělých a profesionálních lidí, médií a také peníze. Ale důležité je, že prezidentem či prezidentkou se může stát kdokoli z nás.

S prezidentským úřadem se mi spojuje služba, moudrost, reprezentace. Ano, mohla bych iniciovat i vetovat zákony, musela bych v širším konsenzu s ostatními jmenovat osoby do důležitých institucí, mohla bych udělovat amnestie a vykonávala bych zahraniční politiku…

Určitě bych čas věnovala setkávání s lidmi a naslouchání jejich pohledu na svět i problémům. Jistě je fajn dojíždět na náměstí a do vsí, ale dialog s občany by měl mít určitou strukturu, pestrost i reprezentativnost. Nejen jednou týdně schůzka s premiérem a předsedy vládních stran, doufám, že konečně již s premiérkou či předsedkyněmi, ale i předvídatelné schůzky s opozicí.

Obnovila bych setkávání s lidmi z občanského sektoru. Tedy nejen s podnikateli, kteří mají nyní dveře Hradu otevřené, zatímco se posměšně hovoří o otravných aktivistech, darmožroutech a samozvancích, které nikdo nezvolil. Také bych se setkávala s vědci, akademiky, umělci, ti…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte