Nebudeme si nalhávat, že se to v parku Maxe van der Stoela stane podobnou atrakcí jako zdejší populární hmatová stezka pro chůzi na boso. Ale třeba ano: i v relaxační zóně se dá přece přemýšlet nad jinými věcmi než nad citlivostí vlastních chodidel. Třeba nad čtyřicet let starým setkáním tehdejšího nizozemského ministra zahraničních věcí, po němž je park pojmenován, s tehdejším československým disidentem Janem Patočkou.

V parku na Hládkově kousek od Pražského hradu ho od minulé středy připomíná pomník této – 1. března přesně čtyři dekády staré – události od sochaře Dominika Langa. Čerstvě vztyčených kvalitních pomníků v Praze potkáváme asi tolik jako zážitkových hmatových stezek. Čili víceméně žádné. Langovo dílo je naprostou výjimkou, a to i v ohledu onoho vztyčení. Při hledání metafory pro schůzku prvního mluvčího Charty 77 s vysoce postaveným západním politikem totiž zůstal laureát Chalupeckého ceny (v roce 2013 to byl mimochodem poslední vydařený ročník) doslova při zemi.

V parku ležícím kousek od Patočkovy ulice si vyhlédl strom, který je kmenem poněkud vychýlen ze svého strmého vzrůstu a naklání se k zemi. Kořeny má ale pořád dost silné na to, aby nápor nepříznivých sil ještě nějaký čas vydržel. Zhruba tak podobně to vypadalo s Chartou, když ji nizozemský diplomat krátce po vyvrcholení Anticharty osobní schůzkou s jejím mluvčím v hotelu Intercontinental podpořil: i o Chartě si tehdy škarohlídi mysleli, že půjde brzy k zemi. S ní to, jak známo, ve finále dopadlo…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1829

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte