51A_foto_Libor Fojtík
Bohdan Sláma

Když Bohdan Sláma v roce 2001 debutoval Divokými včelami, byl obratem pasován do pozice nového výrazného hlasu české kinematografie. Hlasu, který může relevantně znít i za hranicemi. Jeho druhý film Štěstí, který se v roce 2005 stal pátým českým nejnavštěvovanějším titulem (na sociální drama přišlo úctyhodných 190 tisíc diváků), toto postavení potvrdil. Ceny ze zahraničních festivalů i České lvy se sypaly.

Rodák z Opavy, který se na FAMU dostal přes ČVUT a od začátku měl image „svéráze“, se nikdy nezhlédl v pražském „intelektuálním světě“ a jako tvůrce z okraje točil o okrajích společnosti. Nejnovějším filmem Bába z ledu se teď ale zřetelně posunul do středního proudu. Z tvůrce, který měl díky propracovanému (aspoň v porovnání s místními kolegy) stylu a smyslu pro autenticitu podle dobových kritiků šanci něco znamenat v evropském kontextu, se stal režisér, jemuž je ve finále nejlépe v prostoru vymezeném českými hranicemi.

Zahnívající cibulák

Bába z ledu je Zuzana Kronerová, žena v důchodu, která žije pro své dva zhýčkané syny a podle představ zesnulého muže, jenž si potrpěl na dekorum, pod nímž to ale trochu hnilo. Setkání s otužilcem Broňou a jeho partou užívající si života ji vyvede z kruhu sebeobětování. Film se točí kolem tradičních témat všech Slámových filmů: (rodinných) vztahů a hledání identity. Ale, tady podobnost s jeho předchozí tvorbou víceméně končí. Bába z ledu je jiný typ filmu, než jakými na sebe režisér v…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte