1-profil-hruza
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pro nezvěstného Pavla Hrůzu by tenhle rok mohl být rokem naděje. Letos na jaře to budou už dva roky od chvíle, kdy ho v Libyi unesla skupina ozbrojenců, a podobné případy ukazují, že únosci tohoto typu začínají o osudu rukojmích vyjednávat často až s velkým časovým odstupem. Není jasné, zda to tak nakonec bude i u Hrůzy, blízcí ale pořád chovají naději. Před čtyřmi měsíci se totiž objevila zpráva, že je stále naživu.

Mlčeti zlato

Informaci, že Pavel Hrůza není mrtev, ale že ho únosci drží někde na neznámém místě, má mít k dispozici rakouská cateringová firma VAOS, pro niž v Libyi pracoval. Tvrdí to zdroje Respektu z jejího okolí. Firmu prý údajně kontaktoval neznámý člověk prohlašující se za prostředníka a ohlásil, že Hrůza stále žije. VAOS se k věci staví zdrženlivě. „Tuto informaci nemůžeme potvrdit. Nemáme žádnou potvrzenou informaci, že je naživu, nebo že není,“ říká mluvčí společnosti Christian Wintersteiger. Jasné tak zároveň není, kdo ve firmě vzkaz přebíral a co společnost se zjištěním udělala – a neví to ani náš zdroj.

Překvapivá zpráva zatím nebyla doložena žádným nezpochybnitelným důkazem, například fotografií Hrůzy s čerstvým vydáním novin nebo jeho hlasovou či obrazovou nahrávkou. V prvních měsících po Hrůzově zmizení se na české straně pravidelně scházel tým složený ze zástupců policie, tajných služeb a ministerstva zahraničí, dnes již pravidelně nezasedá. Případ dál řeší tajné služby a ty nová zjištění nekomentují.

Podobně překvapivých momentů…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte