59_civilizace_foto_NASA
Možná podoba roje komet u Tabbyiny hvězdy. Komety ale jako vysvětlení jejího zvláštního chování neobstojí.

Vědecké záhady dnes často nemívají dlouhého trvání. Ať už jsou to neutrina „létající rychleji než světlo“, studená fúze nebo raketový motor, který by podle fyzikálních zákonů vůbec neměl fungovat, obvykle se po čase objeví nějaké nudné vysvětlení, zpravidla chyba v měření, a závan tajemna je ten tam. Nicméně minulý rok se diskutovalo o vesmírné záhadě, kterou se demaskovat zatím nedaří.

Jde o objekt s nepřitažlivým názvem KIC 8462852, jejž některá média nazvala „nejzáhadnější hvězdou v galaxii“. Mnozí astronomové totiž upozorňují, že by měl být úplně obyčejnou stálicí podobnou Slunci, ale chová se způsobem, který mezi miliony doposud prozkoumaných hvězd nemá obdoby. Jeho zvláštní, nepravidelné pohasínání provokuje dokonce spekulace o kosmických stavbách vyspělé mimozemské kultury. A zároveň zažehlo spory o to, co lze vlastně vyčíst ze starých snímků oblohy z minulého a předminulého století.

Zpochybněné roje

Kosmickému dalekohledu Kepler svěřili vědci zdánlivě nudný úkol. Několik let nepřetržitě sledoval část oblohy na hranici souhvězdí Labutě, Lyry a Draka. Pátral tu po hvězdách, jejichž jas náhle, obvykle zhruba na několik hodin, nepatrně poklesne, aby se poté vrátil zpět k normálu. To svědčí o tranzitu (přechodu) planety před sledovanou hvězdou. V letech 2009–2013 objevil dalekohled více než tisíc takových tranzitů a prokázal, že v naší galaxii může být až 40 miliard potenciálně obyvatelných planet o velikosti srovnatelné se Zemí.

K vědcům zkoumajícím data…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 870

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte