Umberto Eco
Autor: Eyevine, Profimedia.cz

Žádný kulturní artefakt není dost nízký či triviální, aby Ecovi nestál za analýzu,“ poznamenal před lety novinář z listu The Guardian v recenzi na jednu z jeho knih esejů. Mohl to být rozbor románů s Jamesem Bondem, zamyšlení nad kabelkami Louis Vuitton, analýza superhrdinských komiksů či postřehy k aféře WikiLeaks, Umberto Eco se každého z těchto popových fenoménů dokázal chopit se stejnou vážností a erudicí, jako když šlo o pojednání o středověkém vnímání krásy.

Byl to jeho typický přístup, kterým léta provokoval mnoho akademiků nejen předchozí, ale dokonce i své generace. Ecova vášeň pro luštění a chápání nejrůznějších záhad i obyčejné každodennosti naší doby byla tak obrovská, že jí nehodlal stavět do cesty žádná omezení. A především ne to, které tvrdí, že jistá braková témata nejsou pozornosti vzdělance hodná. V současnosti, kdy západní univerzity hostí natolik různorodé a progresivní obory, jako jsou vizuální studia, herní studia či studia populární hudby, stojí za připomenutí, že právě Eco byl jednou z vůbec prvních význačných akademických figur, jež učila tradiční evropské intelektuály populární a masovou kulturu skutečně vnímat, analyzovat, a ne se nad ni povyšovat. Zároveň nahlodal převládající přesvědčení, že konzumenti komerční kultury musí nutně být tupé a snadno manipulovatelné masy.

Stalo se tak v unikátní historické situaci po druhé světové válce, kdy se struktury starého světa zhroutily, pojetí toho, co je vysoké a co nízké, se začalo nápadně rozpíjet…

I_obalka_R09_oprava2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1491

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte