Brno má rázovitější vánoční trhy než Praha. Svařené víno je levnější a dárkové zboží méně strašné – aspoň se to tak jeví po těch svařácích. Je tu víc kaváren a méně turistů a krokodýl a to všechno jsou důvody, proč jsme tuto stylovou stranu věnovali Brnu. V mnoha ohledech dohání Prahu. V některých New York. Například ve využívání telefonních budek.

Brno totiž zrovna nedávno oznámilo, že využije některé telefonní budky ve městě radikálně nově, totiž jako internetové budky. Místo počmáraných a mírně olezlých telefonů (při vší úctě k Brnu) by se mělo objevit zařízení, kde bude rychlé připojení k internetu a kde bude také možné si dobít mobil.

Podobný, ale větší (při vší úctě k Brnu) experiment probíhá právě v New Yorku. Nazývá se LinkNYC a telekomunikační společnosti ve spolupráci s městem instalují na ulicích kiosky se superrychlým internetem a možností dobít si mobil. Každý si může najít na mapě, co potřebuje, zdarma si zavolat, zjistit dopravní spojení a tak dále. Je to ovšem také výtečná příležitost koukat se venku na porno nebo poslouchat na YouTube písničky. A mnoho lidí to vydrží hodiny, což je problém, který New York právě řeší. Svobodný přístup k internetu je ovšem svobodný přístup k internetu, Brnu ho přejeme a věříme, že svobodu zvládne lépe než New York – nejméně jedna z budek má ostatně stát na náměstí Svobody.

Ale kdyby ne, existují jistě i další možnosti, jak řešit problém, který trápí většinu světa, tedy co s nepotřebnou telefonní budkou. Zatím se kromě…

I_obalka_R50_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1288

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte