Football - 2018 FIFA World Cup Qualifying Group F England v Scotland Wembley Stadium, Wembley,…
Autor: Profimedia, TEMP Rex Features

Ve svých rozhlasových vstupech často říkám, že se atmosféra konkrétně v Londýně po červnovém unijním referendu ve vztahu k cizincům moc nezměnila. Na rozdíl od Čechů či Poláků žijících třeba v euroskeptickém a cizincům nepříliš fandícím hrabství Lincolnshire na severovýchodě Anglie, mě nechává stále klidným, když na sebe naše děti začnou v přeplněném londýnském autobuse hulákat svou mateřštinou. Tavicí kotlík národností tady zkrátka poskytuje člověku ochranu. Zvlášť v naší čtvrti, kde si 75 procent voličů přálo setrvání v EU, a kde to 24. června ráno vypadalo jako na pohřbu.

Ale vlastně neříkám úplnou pravdu. Anglického instalatéra, který by si vzhledem ke své nešikovnosti a nedochvilnosti býval zasloužil velmi příkré zacházení, jsem nechal vyloženě vyklouznout. Jako bych byl instinktivně opatrnější od okamžiku, kdy jsem mu otevřel dveře a zjistilo se, že on je domorodec a já cizinec. V našem očním kontaktu bylo obsaženo to klasické „já vím, že víš, že vím…“. Nic nepěkného neřekl, ale ve vzduchu bylo cítit napětí. Na druhou stranu v tenisovém Highgate LTC, kde jsem konečně začal hrát klubový žebříček, mi už několik soupeřů, které jsem předtím skoro neznal, spontánně řeklo, že se za výsledek referenda a atmosféru ve společnosti stydí a že oni osobně cizince ve svém okolí velmi vítají. Když už jsme u tenisu, na posledním synově turnaji hrál Daniel ve finále proti malému Polákovi. V soutěži dívek postoupily nejdál Ukrajinka s Lotyškou. Jsou chvíle, kdy člověk brexit celkem…

I_obalka_R47_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte