Rostislav Pilc, Miloš Zeman, prezident, politik
Završení kariéry, nebo pořádný karambol? (Pilc vlevo) • Autor: ČTK

Tři muži v blízkosti českého prezidenta mají vážný problém. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) jim odebral bezpečnostní prověrku nebo jim ji odmítl vydat. Naposledy obálku s „ne“ rozlepil šéf vojenské kanceláře hlavy státu Rostislav Pilc. Tajné služby se domnívají, že dotyční představují ohrožení pro bezpečnost této země. Otázka je, co přesně to znamená a nakolik je Hrad skutečně rizikovým místem, jak tvrdí zpravodajci. Právě případ generála Pilce může sloužit jako ilustrace, v jak složitém terénu se pohybujeme.

Nasazení a ambice

Důstojnější místo pro završení dlouholeté vojenské kariéry v Česku asi nelze najít. Velká kancelář s výhledem na zahrady Pražského hradu, jen několik desítek metrů od oficiálních prostor hlavy státu. Právě tady se v minulosti tvořily dějiny, když tu pod taktovkou legendárních legionářů, divizních generálů Stanislava Čečka a Silvestra Bláhy, vznikaly plány na obranu a bezpečnost nově ustanoveného státu.

Muž, který je jejich současným nástupcem, se k nim hrdě hlásí. „Zasadili se o vznik samostatné Československé republiky. Služba pro tenhle stát pro ně byla zásadní a v tom jsou vzorem,“ říká a ukazuje na modlitbu „dobrého vojáka“ ze 17. století, která visí hned vedle pracovního stolu. U armády Pilc sloužil od konce vysokoškolských studií, touha po dobrodružství ho zkraje devadesátých let přivedla ke speciálním průzkumníkům a poté i k vojenským špionům.

Traduje se, že si u nich kvůli zálibě v elegantním oblékání vysloužil přezdívku „Fešák…

I_obal_R04_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R04_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte