0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext23. 1. 201613 minut

Hry (kolem) generála Pilce

Co vědí tajné služby na Zemanovy lidi

Završení kariéry, nebo pořádný karambol? (Pilc vlevo) • Autor: ČTK

Tři muži v blízkosti českého prezidenta mají vážný problém. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) jim odebral bezpečnostní prověrku nebo jim ji odmítl vydat. Naposledy obálku s „ne“ rozlepil šéf vojenské kanceláře hlavy státu Rostislav Pilc. Tajné služby se domnívají, že dotyční představují ohrožení pro bezpečnost této země. Otázka je, co přesně to znamená a nakolik je Hrad skutečně rizikovým místem, jak tvrdí zpravodajci. Právě případ generála Pilce může sloužit jako ilustrace, v jak složitém terénu se pohybujeme.

Nasazení a ambice

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Důstojnější místo pro završení dlouholeté vojenské kariéry v Česku asi nelze najít. Velká kancelář s výhledem na zahrady Pražského hradu, jen několik desítek metrů od oficiálních prostor hlavy státu. Právě tady se v minulosti tvořily dějiny, když tu pod taktovkou legendárních legionářů, divizních generálů Stanislava Čečka a Silvestra Bláhy, vznikaly plány na obranu a bezpečnost nově ustanoveného státu.

Muž, který je jejich současným nástupcem, se k nim hrdě hlásí. „Zasadili se o vznik samostatné Československé republiky. Služba pro tenhle stát pro ně byla zásadní a v tom jsou vzorem,“ říká a ukazuje na modlitbu „dobrého vojáka“ ze 17. století, která visí hned vedle pracovního stolu. U armády Pilc sloužil od konce vysokoškolských studií, touha po dobrodružství ho zkraje devadesátých let přivedla ke speciálním průzkumníkům a poté i k vojenským špionům.

Traduje se, že si u nich kvůli zálibě v elegantním oblékání vysloužil přezdívku „Fešák…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc