"Anthropoid" (2016)
ANTHROPOID • Autor: Hollywood Archive, Profimedia

Jak může být film založený na tak dramatickém příběhu tak nudný?“ ptá se v recenzi snímku Anthropoid o atentátu na Reinharda Heydricha recenzent amerického deníku The Wall Street Journal. Otázka jde k jádru „zvrácené záhady“ britsko-francouzsko-české koprodukce, která po americké premiéře vstupuje 28. září do českých kin – poté co s velkou parádou zahájila v červenci karlovarský festival.

Není pochyb o tom, že čin Josefa Gabčíka a Jana Kubiše z června 1942 naplnil největší fantazie, s nimiž je v poválečné popkultuře spojována třetí říše – zavraždění vysoce postaveného nacisty. Většinou se sice jedná o vůdce, jako třeba v Hanebných panchartech Quentina Tarantina, ale i třetí muž říšského aparátu je slušný „zářez“, tím spíš, že dílo bylo dokonáno. O atentátu doposud vznikly čtyři filmy. Tři americké a jeden československý. Při hledání odpovědi na otázku, proč se aktuální pátá verze příliš nepovedla, se nabízí srovnání, jak filmaři přistupovali k akci československých parašutistů za různých režimů a v různých prostředích. K čemu všemu může akt, který zásadně ovlivnil poválečné dějiny Československa, sloužit?

Češi ve službách Ameriky

Atentát na Heydricha spadá do kategorie příběhů, jejichž konec divák předem zná. Nečeká se zde na vyvrcholení, ale na cestu, jakou se k němu tvůrci doberou. Někdy je pozoruhodně klikatá a nemá s událostí samotnou mnoho společného. Jako v případě hollywoodských snímků I katové umírajíHitlerův šílenec…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte