44B_jaros_R37_2016
Odložte kolo a respektujte soukromí majitele. • Autor: Milan Jaroš

Česko má možná hodně chyb, v jednom ohledu ovšem nad jiné státy vyniká. Je rájem otevřeného pohybu v krajině. Proto nebývá zvykem, aby lesní cesty, navíc v kraji lákajícím cyklisty, najednou přetínala železná vrata s cedulemi „Cyklistům vjezd zakázán“. Majitel rozlehlých pozemků i cedulí Martin Řehout ale říká, že tato krajina volně průjezdná nebude. Jeho rozhodnutí  v zemi s volným pohybem provokuje – mimo jiné i proto, že padlo v České Kanadě, kam míří spousta lidí.

Autem pod Hadí vrch

Česká Kanada je prostorem pozvolných kopců, lesů, pastvin a řídce osídlené krajiny. Všichni, komu ani tato odlehlost a prázdnota nestačí, míří na samý jižní cíp tohoto kraje, známý jako Rajchéřov. Ze staré německé vesnice (tehdy Reichers) bylo po válce vyhnáno obyvatelstvo, okolí neprodyšně uzavřeli strážci hranic a časem zmizela i sama vesnice. Když padla železná opona, Rajchéřovsko se otevřelo jako kus zakonzervované nebo spíš pusté přírody vnořené do jakési kapsy, kterou ze tří stran obklopují rakouské hranice.

Martin Řehout (43) se tu poprvé objevil, když jako příznivec jízdy se psím spřežením hledal s přáteli vhodné místo, kde by se dalo jezdit, nevyháněli by je ochranáři a vyhnuli by se vesnicím, kde hrozí konflikt s místními psy. Tak se dostali i do České Kanady a do okolí Rajchéřova. Prázdný kraj ho okouzlil. Navíc zjistil, že pozemky v Rajchéřově a okolí jsou na prodej. Odejít odtud se totiž chystal Holanďan Julius Willems, který skoupil Rajchéřovsko s…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2241

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte